ZEYTİN HAKKINDA

İLAHİ MEYVE ZEYTİN...

Akdenizliler ve onların komşuları, binyıllar boyunca zeytinyağının sağlık için öneminin bilinciyle yaşadılar. İçinde zeytinyağı bulunan binbir çeşit ilaçla, derslerine derman, hastalıklarına şifa aradılar. Zeytinyağının insan saflığına faydaları saymakla bitmez. Sürdürülen araştırmalar sonucu her geçen gün, bu mucizevi yağın insan vücuduna olumlu etkilerine ilişkin yeni bulgular elde ediliyor.

Doğru ve sağlıklı beslenme için örnek oluşturan Akdeniz diyetinin temel öğelerinden olan zeytinyağının, özellikle kalp damar hastalıklarını engellemede oynadığı önemli rol modern tıp biliminin yaptığı araştırmalarla ortaya konmuş durumda. Zeytinyağı, kandaki kötü kolestrolü azaltıyor ve vücuda yararlı olan iyi kolestrol değerlerini yükseltiyor. Bu özelliklerden dolayı, damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp krizi riskine karşı en etkili "doğal ilaç" olarak kabul ediliyor.

Başta "e" olmak üzere "a, d, k" vitaminleri açısından zengin olan zeytinyağı; bağırsak, idrar yolları, safra kesesi rahatsızlıklarında ve gastritin giderilmesinde kullanılıyor. Sindirim sitemini düzenliyor. İçerdiği vitaminler sayesinde, hücrelerin yenilenmesinde, doku ve organlarda yaşlılığın geciktirilmesinde, diş çürüklerinin önlenmesinde etkin madde olarak kabul ediliyor. Diyabet hastaları için kan şekerinde düşme sağlıyor. Kabızlığa ve kırılan tırnaklara karşı bire bir. Cildi besleyen, güzelleştiren, saçları koruyan zeytinyağı, içindeki linolenik asit sayesinde yağsız inek sütüne bir kaç damla katıldığında anne sütünden kesilmiş bebekler için anne sütünü aratmayacak ideal bir doğal besin haline geliyor.

Zeytinyağının içindeki "e" vitamini, kansere karşı koruyucu etki yapıyor. Bütün diğer vitaminlerle birlikte içerdiği kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnzeyum ve az miktarda demir, bakır, manganez gibi mineraller sayesinde kemik gelişimine katkı sağlıyor.